Kakovostne zvočnice in e-knjige na: logo

Kakovostne zvočnice in e-knjige na: logo

Nemska

Pravljični kraji v Nemčiji

Kjer pravljice postanejo resničnost.

Pravljice, kot so Pepelka, Sneguljčica in Trnuljčica, še danes segajo v srca ljudem po vsem svetu.

Nemčija, dežela bratov Grimm, se ponaša tudi s številnimi kraji, kjer so legendarne pravljice oživele na filmskem platnu. Pustite se jim očarati in začarati.

Trije lešniki za pepelko: grad Moritzburg

Na otočku sredi majhnega jezera stoji grad Moritzburg. Na tem čarobnem kraju so snemali svetovno znani film Trije lešniki za Pepelko (Tři oříšky pro Popelku, Three Wishes for Cinderella). Baročni lovski dvorec s štirimi stolpi je dal zgraditi Avgust Močni. Obiščite ta pravljični grad blizu Dresdna in si oglejte stopnice, na katerih je Pepelka izgubila čeveljc.

Grad Moritzburg © DZT / Udo Bernhart; CMR

Sneguljčica: grad Kriebstein

Zgodba o Sneguljčici se je pred kamerami odvila na gradu Kriebstein, enem najlepših viteških gradov na Saškem. Grad ima dramatičen in skrivnosten pridih zaradi impresivnega obzidja, ki se pne nad strmimi pečinami. Tukaj so snemali ne le Sneguljčico, ampak tudi filma, posneta po pravljicah Železni Janez in Lonček, kuhaj!

Grad Kriebstein © DZT / Andrea Hitzemann

Grad Kriebstein © DZT / Andrea Hitzemann

Prebrisano kmečko dekle: baročni vrt Großsedlitz

V številnih pravljicah mora glavna junakinja rešiti uganko, da bi našla srečo. Tako je tudi v pravljici Prebrisano kmečko dekle oz. Bistroumna kmetova hči. Film so po pravljici posneli na gradu Waldenburg in v baročnem vrtu Großsedlitz v mestu Heidenau. Baročni vrt navdušuje z več kot 60 kipi, vodnimi objekti in 400 lončnicami ter je eden najbolje ohranjenih baročnih vrtov v Nemčiji.

Baročni vrt Großsedlitz © Adobe Stock / mije shots

Baročni vrt Großsedlitz © Adobe Stock / mije shots

Žabji kralj: grad Favorite v Rastattu

»Najmlajša kraljeva hči, odpri vrata!«, zakliče žabon in pravljična dogodivščina se začne. Grad Favorite v Rastattu blizu Baden-Badna je arhitekturna mojstrovina evropskega pomena, ki je zablestela tudi na filmskem platnu. Baročni grad s prostranim vrtom je namreč služil kot prizorišče za snemanje filma Žabji kralj. 

Trnuljčica: grad Hartenfels

Zgodba o Trnuljčici je bila že večkrat ovekovečena v filmu, pri čemer so bili prizori na prostem za film iz leta 1970 posneti v grajskem kompleksu Hartenfels v mestu Torgau. Saška renesančna mojstrovina stoji na bregu reke Labe, s čimer pričara mirno kuliso, popolno za to pravljico. Grad lahko obiščete tudi vi in občudujete samonosilno spiralno stopnišče, ki vodi v sobano, v kateri se je Trnuljčica na kolovratu zbodla v prst.

Grad Hartenfels © Adobe Stock / Michael

Grad Hartenfels © Adobe Stock / Michael

Zlata gos: gradova Trausnitz in Burgk

Po zgodbi o resni princesi, ki je nihče ni mogel nasmejati, so leta 1953 posneli film Die goldene Gans, kot prizorišče pa so si izbrali srednjeveški grad Trausnitz v Landshutu na Bavarskem. Odprte galerije, arkade in freske so nudile čudovite filmske kulise. Kasneje je bil po zgodbi posnet še en film, in sicer v renesančnem gradu Burgk, ki vas bo očaral z dih jemajočim razgledom na dolino reke Saale.

Grad Trausnitz v Landshutu © Adobe Stock / Boris Stroujko

Grad Trausnitz v Landshutu © Adobe Stock / Boris Stroujko

Nemška turistična organizacija

Članek je bil objavljen v reviji Moj planet

Moj planet je izvirna slovenska poljudnoznanstvena revija za otroke od 8. leta naprej, ki radi spoznavajo živali, rastline, naravne pojave in ves ta širni svet okoli sebe.
Več o reviji >

MP_naslovka_junij
Revija Gea

Naročniki na dom ste deležni 15 % popusta, ob posebnih akcijah pa prejmete še imenitna darila. Spremljajte naše posebne ponudbe!

Menu